İş Kurmak İçin KOSGEB Desteği

İş Kurmak İçin KOSGEB Desteği

Girişimcilerin en çok dert ettiği şey maliyet yetersizliğidir. Bu durumu devlet KOSGEB ile yıllardır çözüyor. Bu yazımızda KOSGEB’in bütün detaylarını anlatarak sizlerin KOSGEB’den nasıl yararlanacağınızı anlatacağız. İş Kurmak İçin KOSGEB Desteği nin öneminden bahsetmenin yanı hibe ve faizsiz kredilerin maliyetleri hakkında da bilgi vereceğiz.

KOSGEB İş Yeri Açma Kredisi

Yıllardır hayalini kurduğunuz iş yerini açmak için artık girişimlerde bulunuyorsunuz ve bu iş yeri için yeterli maddi desteği sağlayamıyor iseniz yapmanız gereken tek şey KOSGEB’e başvurmak. Devlet destekli en büyük hibe ve karşılıksız faiz desteğinin sağlandığı KOSGEB’e başvurularda bir o kadar kolay. Yılın belirli zamanlarında KOSGEB’in resmi web sitesi üzerinden başvurularınızı yapabilir ve KOSGEB’in 9 gün 70 saatlik süren kursuna gidebilirsiniz. Kursun bütün derslerine katılmanız zorunludur. Bu kurs sonrasında gireceğiniz sınavı geçmeniz sayesinde devlet tarafından KOSGEB desteğinden faydalanma hakkına sahip olacaksınız.

KOSGEB Hibesi Ne Kadar?

2016 yılı öncesinde KOSGEB’in sağladığı hibenin maddi değeri 30 Bin Türk Lirasıydı. Faizsiz geri ödemeli kredinin ise maddi değeri 70 Bin Türk Lirası ve 24 ay geri ödemeliydi. Devlet 2015 verilerini ela alarak başvuru sayısının %60 artışını göz önünde bulundurarak İş Kurmak İçin KOSGEB Desteği maliyetlerinde bir yenilenmeye gitti. 30 Bin Türk Lirası olan hibeyi 50 Bin Türk Lirasına çekti. Bu ücret ile girişimciler daha rahat iş yeri açma fırsatı yakaladı. Bununla kalmayan devlet 70 Bin Türk Lirası olan faizsiz geri ödemeyi ise 30 Bin Türk Lirası artırarak 100 Bin Türk Lirasına çıkarmış oldu. Ve buradaki bir diğer önemli detay ise 24 ay olan faizsiz geri ödemeli kredinin süresini 30 aya çıkararak ödeme kolaylığı da sağlamış oldu.

KOSGEB Harici Banka Kredileri

KOSGEB’den aldığınız hibe ve faizsiz kredinin yetersizliğini hissediyor iseniz bu soruna da bankalar çözüm getiriyor. Belirli dönemlerde İş Kurmak İçin KOSGEB Desteği ‘nden yararlanmak isteyenler için KOSGEB ile anlaşmalı olarak ortak bir çalışma yapan bankalar müşterilerine düşük faiz oranlarıyla birlikte kredi paketleri sunuyor. Bu kredilerden yararlanabilmeniz için en önemli unsur hiçbir banka ile probleminizin olmaması. Problemden kasıtları ise; her hangi bir kredi borcunuz, kredinizin ödenmemesi vb gibi banka ile alakalı maddi problemler yaşamanız. Bir diğer taraftan ise bir bankadan çektiğiniz krediyi günü gününe yatırmış iseniz bu da sizin için artı bir avantaj olarak geri dönüş sağlamaktadır.

Sizde artık kendinize ait bir iş yeri olsun istiyor iseniz tek yapmanız gereken İş Kurmak İçin KOSGEB Desteği kurslarına dahil olarak öncelikle KOSGEB belgenizi almak olduğunu unutmayın. Şimdiden hayırlı işler, bol kazançlar.

9 yorum

  1. Kocaeli Gebze de fırın açmak istiyorum parsm yok ben ve oğlum ikimizde firinciyiz destek verirseniz açık pide ekmek fırını acariz cevaplar saniz sevinirim saygılar

  2. Market açıyorum iki aydır uğras icindeyim maddi desteği sağlayamadımdan dolayı açamadım madem destek diyorsunuz buyrun yardimci olun bu isi cok istiyorum ama destek olmadığı icin acamıyorum…

  3. Önce işi kendi paramızla kuruyoruz. şirket ve işletme çalışır hale geliyor.
    Sonra başvurup “ben bu kadar harcadım, bana kredi ver” diyoruz.
    Yani iş kurma kredisi değil, işi olana faizli borç ismi daha doğru olacaktır.

    Kimse şu hayale kapılmasın ve zannetmesin ki, “param yok, bana para verecekler iş kuracağım sonra geri göndereceğim” …

Yorumlar kapatıldı.