İş Kurmak İsteyenlere Destek KOSGEB

İş Kurmak İsteyenlere Destek KOSGEB

Türkiye’de pek çok kişinin hayalidir kendi iş yerinin sahibi olmak. İş Kurmak İsteyenlere Destek KOSGEB parolası ile buradayız bizde.  Gün geçtikçe enflasyon değerinin yükselmesi ile de artık geçim derdinin zorluğu ile 5 bireyden 2’si kendi iş yerini açmak için elinden geleni yapıyor. Fakat Türkiye’de ki en büyük sorunu 100 kişiden 1’i geçerek kendi iş yerini açabiliyor. Peki nedir bu en büyük sorun? Bu yazımızda girişimcilerin karşılaştığı zorluklara değineceğiz ve bu zorluklarla nasıl baş edeceklerini anlatarak iş kurmak isteyenlere destek sağlamanın yollarını yazacağız.

İş Kurmaktaki Sorun

Türkiye’de İş Kurmak İsteyenlere Destek olmadığı için iş düşünceleri genelde raflara kaldırıyorlar. Fakat 1990 yılından bu yana kendini geliştiren KOSGEB bu duruma el koyuyor. Yazımızın başından bu yana en büyük sorun diye bahsettiğimiz şey sizin de tahmin ettiğiniz gibi maddiyat. Bir türlü yeterli sermayeyi sağlayamayan girişimciler bunun için banka kredileri, eş veya dosttan borçlar, varsa ellerindeki gayrimenkullerin satışı ile biraz birikinti yaparak kendilerini riske atıyorlar. Fakat bu duruma artık dur diyebiliyor. KOSGEB’in verdiği karşılıksız hibe ve faizsiz geri ödemeli kredi sayesinde sizin de artık kendinize ait bir iş yeriniz olabilir. Genç girişimcilere ve ev hanımlarına yönelik daha avantajlı sunumlar hazırlayan KOSGEB KOBİ’ler arasındaki rekabet seviyesini gün geçtikçe yukarılara çekiyor.

KOSGEB Nedir?

Yeterli sermayesi olmayan ve internette biraz araştırma yapan girişimcilerin karşılarına çıktığı bu KOSGEB nedir? KOSGEB; Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirilme İdaresi Bakanlığı olarak bilinmektedir. 20 Nisan 1990 yılından bu yana Türkiye’de bulunan KOSGEB Türkiye’nin Avrupa birliği kapısını zorlayan en başarılı adımlardan birisi olmuştur. Ve günümüze kadar gelen süreçte KOSGEB’in kademe kademe yükselmesi girişimci ruhların hayallerini resmen alevlendirerek daha da başarılı olmalarını sağlamıştır.

KOSGEB Başvurusu Nasıl Olur?

KOSGEB başvurusu için yapmanız gereken ilk şey KOSGEB’in resmi web sitesi üzerinden bir ön başvuru oluşturmanız gerekmektedir. Daha sonrasında KOSGEB’in belirli aralıklarla açtığı kurslara kayıt olmanız gerekli. Kurs kayıt esnasında yanınızda olması gereken bütün belgeler KOSGEB’in resmi web sitesinde yer almaktadır. Kurs kayıt yaptırdıktan sonra 9 gün boyunca süren 70 saatlik bir ders dönemi göreceksiniz. Bu süreçte maliyeden, işletme yönetimine kadar küçük bir işletmenin A’dan Z’ye her şeyini öğrenmiş olacaksınız. 70 saatlik sürenin tamamlanmasıyla gireceğiniz sınavdan geçmeniz sizin alacağınız belgenin büyük bir kısmına erişmenizi sağlayacaktır. Bu sayede İş Kurmak İsteyenlere Destek Kosgeb tarafından da sağlanmış olacaktır.

Hibe Ve Faizsiz Kredi Nasıl Alınır?

KOSGEB’İn girişimcilere sunduğu 50 Bin TL hibe ve 100 Bin TL faizsiz 30 ayda geri ödemeli kredi için yapmanız gereken belirli unsurlar vardır. Öncelikle belgenizi aldıktan sonra açacağınız iş yerinin kursta gösterildiği gibi profesyonel bir proje taslağı hazırlamanız gerekmektedir. Bu projede nasıl bir iş yeri açacağınızdan, nerelere ne harcayacağınıza kadar her şeyi en ince ayrıntısına kadar anlatmanız gerekmektedir. Projenizin onayının alınmasının ardından sizin durumunuza göre (engelli, genç, ev kadını vs.) 10 Bin TL ile 50 Bin TL arasında bir hibe size sunulacaktır. Bunun yanı sıra ise faizsiz geri ödemeli kredide de İş Kurmak İsteyenlere Destek olarak aynı unsurlara dayanarak geçerlidir.

KOSGEB Desteği Yetmez İse

KOSGEB’in sunmuş olduğu hibe ve faizsiz geri ödemeli kredinin size yetmemesi durumunda, devletin belirli dönemlerde anlaşma sağladığı bankalarla görüşmeler sağlayarak size en uygun faizle krediler sunulmaktadır. Bu bankalar ile olan anlaşmaları KOSGEB’in resmi web sitesinden bulabilirsiniz. Şimdiden sizlere hayırlı işler, bol kazançlar diliyoruz.

Bir diğer yazımızda KOSGEB desteğinin yetmediği durumlarda hangi bankaların daha avantajlı olduğunu anlatacağız.

1 yorum

Yorumlar kapatıldı.