Kosgeb Hibe ve Faizsiz Kredi

Kosgeb Hibe ve Faizsiz Kredi

Girişimcilerin en uğrak adresi olan Kosgeb 2016 yılından itibaren sağladığı avantajları üst seviyelere çekerek girişimcilerin gölünde taht kurmayı başardı denilebilir. Kosgeb Hibe ve Faizsiz Kredi, 2016 yılından önce 30 Bin Türk Lirası gibi bir maliyeti Hibe olarak sunarken bunun yanında 70 Bin Türki Lirasını da faizsiz kredi olarak sunuyordu. Bu ücretin dağımı elbette KOSGEB girişimcisinin sağladığı etkenlere göre değişiklik gösteriyor. Bu yazımızda Kosgeb kredisinin başvurusu, dağılımı ve kullanabilmek için yaş sınırının neler olduğunu bahsedeceğiz. Ama onun öncesinde sizlerin beklediği o güzel haberi verelim.

KOSGEB Kredisi Arttı

Kosgeb Hibe ve Faizsiz Kredi , 2016 yılından önce girişimcilere 30 bin Türk Lirası desteği sağlıyordu. Bunun yanı sıra 70 Bin Türk Lirası da girişimcilerin faizsiz bir şekilde ödeme yapmalarını sağlayan bir kredi imkanı sunuyordu. Fakat Kosgeb Hibe ve Faizsiz Kredi 2016 yılı itibari ile mecliste alınan en önemli kararlardan birisi KOSGEB adına oldu. 30 Bin Türk Lirası olan hibeyi bir anda devlet 50 Bin Türk Lirasına yükseltti. Vermiş olduğu 70 Bin Türk Lirası değerindeki faizsiz kredide de değişikliklere giderek bu krediyi 30 Bin Türk Lirası daha artırarak 100 Bin Türk Lirasına çıkarmış oldu. Bu sayede girişimciler hayallerini gerçekleştirmek adına çok daha kolay ve emin adımlarla ilerleme yetisine sahip oldular.

KOSGEB Yaş Sınırı Nedir?

KOSGEB’in sunmuş olduğu Kosgeb Hibe ve Faizsiz Kredi avantajlardan doğal olarak her girişimci yararlanmak isteyecektir. İnsanların bu konuda çok merak ettiği şeylerden birisi son zamanlarda yaş sınırı. Bazı insanların ‘’29 yaş sınırı varmış’’ demeleri ile de gittikçe herkesin kafasında bir soru işareti oluşuyor. Bu konuyu sizin için detaylı bir şekilde ele aldık. 29 yaş sınırı aslında var fakat Hibe için ya da kredi için geçerli değil. 29 yaş sınırında olan durum; KOSGEB’in KOBİ girişimci destekçilerinden yararlanabilmek için iş geliştirme merkezine yönetmek üzere kurulu olan tüzel kişiler yararlanabiliyor. Girişimci desteklerinden yararlanabilmek için KOSGEB girişimci sertifikasının alınması gerekli. İşte bu sertifika için yaş sınırı 29. İnsanların burada yaşadığı bu algıyı bu yazımız sayesinde umarım değiştirebiliriz.

Ve bir diğer soru şu; ‘’Peki, hibe ve faizsiz kredi için yaş sınırı nedir?’’. Devlet girişimci ruhlarda yaş sınırı aramamaktadır. 18 yaşını geçmiş olmanız bu durum için yeterlidir. Bu yüzden KOSGEB belgesini her yaşta alabilir ve istediğiniz iş için girişimciliğinizi konuşturarak hazırlayacağınız proje ile hibe ve faizsiz krediyi alabilirsiniz.

KOSGEB Hibe Dağılımları

İşletmenin kuruluşunda gider olarak kullanabileceğiniz hibe fiyatı 2 Bin Türk Lirası. (Geri ödemesiz)
Alet, edevat, makine, teçhizat gibi ofis donanımlarında kullanabileceğiniz üzere verilen hibe ise 18 Bin Türk Lirası olarak belirlendi (Geri ödemesiz)
İşletmenizde çalışacak personelin maaşı, işletmenin aylık kira bedeli için kullanabileceğiniz hibe ise 30 Bin Türk Lirası olarak belirlendi. Burada dikkat edilmesi gereken konu çalışanlarının maaşının maksimum 2500 Türk Lirası olması gerektiğidir. (Geri ödemesiz)
Geri ödemeli olarak tek dikkat çeken maliyet ise faizsiz 100 Bin Türk Lirası olan kredi. Bu kredide de değişikliğe giden devlet, 24 aylık geri ödeme süresini 30 aya çıkararak girişimcilerin daha rahat hareket edebilmelerini sağladı.

68 yorum

 1. burada önemli olan konu şu kosgeb’den yararlanmak isteyen arkadaşlara bilgi olsun önce para yatırıyorsunuz sonra yatırdığınız parayı kosgebden geri alıyorsunuz. tabi bununda detaylı prosedürleri var. mesela kosgebten paranızı geri almanız için mutlaka banka üzerinden paranızı yollamanız ve dekontu olmalı ya da kredi kartı ile yapacaksanız harcamanızı ekstre de istiyorlar gibi tonla prosedürü var.

 2. Okulum bitince ortak bir firma kurmuştuk ancak yurutemeyince firmayı kapattık.
  Şimdi kardeşimle yeniden girişimde bulunmak istiyoruz. Önceden böyle bir başarısız bir süreçten dolayı hibe verilmeme sozkonusu olur mu.
  Ortaklardan birinin başvurusu yetermi
  Teşekkür Ederim

 3. oglum bu yazılnlar gerçek degil alabilmen için anandan emdigin sütü burnundan getirirler ben patentli ürünüm için hibe alamadım ne den mi patent alırkan danışman firmaya kredi kartıyla ödeme yaptım faturasına aldım kosgeb benden ne istedi biliyormusun kredi kartına ödedigim banka dekonlarını kosgeb kıredi vermek için kurulmamış boş gezenlere maaş vermek için kurulmuş

 4. Benim baba mesleği olan yufka imalathanesi ve satış yeri açmak istiyorum bana ne yapmam gerekenleri açıklarmısınız bir an evvel bu işi kurmam lazım ne olur yardımcı olun tşk

 5. İş yok sigorta yok para yok bırak hibe orada kalsın mesleğim var devlet bana borç para versede dükkan açsam benim gibi 4,5 işssiz vatandaşa iş versem ama nerde devlet bana borç para vermekten bile korkar bu KOSGEB bi işe yaramaz yağmur yağmasada gök gürlüyo maşallah:)

 6. daha öncedeesnaaf odaları vasıtasıyla 30.000 tl verecekleridi..herşeyimi belglerimi hazırladım içeri teslim ettim..ödenek bitti para yok dediler..ayrıca 30.000 tl için bir daire ipoteği birde memur kefil istediler..işin kısası zor iş o parayı almak.

 7. Yakın geçmişte kosgeble 6 ay uğraştım .bi cacık yok. Ama zengin iş adamlarını arayıp size kredi verelim diyen kosgeb müdürlerine şahit oldum.Emin olun kosgeb memurlarının içinde fetocu oldukça çok.Parayı kendi yandaşlarına veriyorlar.Devletimiz bu konuya acilen el atmalı.

 8. Ben sigortali calisanim aldigim maas yetersiz kaliyor ve hep ekisideyim ben kiyafet magzasi acmak istiyorum kosgebten yardim almak istiyorum.bilgilendirirseniz sevinirim

  • Ustacim arsa senin uzerine ise alamiyorsun bir baskasinin uzerine olan yeri kiralaman gerel alabilecegin miktar 2 bin evrak 18 bin makina v.s masrafi diger 30 bin i almak icin isci tutacaksin maas yatiracaksin yatirdigin maasin dekontunu goturup parani alaciksin taksit taksit ama arsa baskasinin uzerine olursa 6 ayda bir yatirdigin kira bedelini banka uzerinden yine dekontla alacaksiniz

 9. ARkadaşlar burdakılerın cogu basvuracak kısıler maksat basvuru sayısını azaltmak ıcın yapılan yorumlardır kımse basvurmasın dıye,burda ne yazarsanız yazın sonuc yok,gidin basvurun cıkarsa cıkar allah ordan ekmek yedırecekse kımse maanı olamaz

 10. Kardeşim öyle herkese vermiyolar önce kosgebde eğitim alıcaksın daha sonra proje hazırlayacaksın bir danışman senin projeni alıp hazırlık yapacak ve bildirecek danışman zaten 30.000 tl para istiyo projeyi sunacak kabul görürse binde bir imkansız öyle ayakkabı çanta yufka börek pasta bunlara zaten vermiyolar hiç kimsenin yapmadığı bir iş istiyolar yani yeni icat mucitlik yapıcan….

  • haklısınız önce iş yerını açıcaksınız sonra başvuru yapıcaksınız uygun görulurse kredı verılıyor iş yerını açtıktan sonraa zaten gerek kaalmıyor kredıye önemlı olan gırışımcılere işe başlarken destek olmaları lazzım saygılarımla ..

 11. Benkocaeli.gölcük. de.yaşıyorum.ferfoje.demir.doğrama yapıyorum. serbest. çalışıyorum.güzel. dükkân. açmak. istiyorum.ben.bundan.nasıl.yaralama.bilirim.

 12. Kosgeb kredi veriyorum diyor ama çıkardığı zorluklar. Ve istediği evraklar başlı başına bir sorundur..100. Bin lira kredi için karşılığında teminat istiyor..diger türlü 30. Bin hibede sen masrafını yap sonra gel benden al diyor. Zaten senin paran olsa.. kendi işini çok daha rahat kurarsın..

 13. ben karılarla yıcem ıcıcem gezıcem içicem sarabı ıkıcem arabı :)) bana da yrdmcı olurmusunuz hepsı faso fısoo bunların adamın dotunden kan alırlar o parayı veresıye kadar

 14. Slm. Benm 18 aylık kızım var 4 kere ameliyat oldu.şimdi engelli Hastaneye gidip gelmemiz gerekiyo Arabamız yok evimz kira çok zor durumdaym bi yardimci olun araba aliyim yavrumu götürüp getiriyim sırf yavrum için ehliyet sınavlarına girdim nolur sesimi duyun.

 15. Ben 1yılı geçti hala almadım ne nasıl veriyor anlamadım koskepe gidiyorum çıkmadı diyor haber dinliyorum koskep para veriyor diyor yetkili kimse duysun bizde esnafız bizde vatandaşız

 16. Slm bende İş kurmak istiyorum ama korkuyorum birden yasa deyişir geri ödiyemeyizi beli olumaz şu an başvuracak korkumdan başvuramıyorum

Yorumlar kapatıldı.