KOSGEB Hibe Kredisi İle İş Kurmak

KOSGEB Hibe Kredisi İle İş Kurmak

Devletin son yıllarda girişimcilere yapmış olduğu en iyi fırsatlardan birisi olan KOSGEB son 3 yılda %60’lık bir başvuru artışı ile daha da ön plana çıkmaya devam ediyor. Özellikle son yıllarda KOSGEB Hibe Kredisi İle İş Kurmak isteyen girişimciler hayalleri gerçekleştirmek adına büyük adımlar attı. Bu yazımızda KOSGEB Hibe Kredisi İle İş Kurmak hakkında bilmeniz gereken detaylardan bahsedeceğiz. Konularımız arasında; Hibe kredisi ne kadar?, kredi alabilmek için neler yapmalıyım?, Faizsiz kredi ne kadar?, KOSGEB başvurusu için yaş sınırı var mıdır?Umarım yazımızın sonunda aklınıza takılan bütün sorulara yanıt vermiş oluruz

KOSGEB Kredisi Nedir?

Bir çok girişimci son yıllarda KOSGEB Hibe Kredisi İle İş Kurmak adını duyuyor. Fakat tam anlamıyla ne olduklarını bilmiyorlar. Öncelikle sizlere KOSGEB’in açılımını anlatalım. KOSGEB; Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı. Açılımında da fark ettiğiniz gibi Küçük ve Orta Ölçekli girişimcilerin tamda aradığı şey KOSGEB. KOSGEB Hibe Kredisi İle İş Kurmak için belirli bir ücrete kadar hibe alabilmektesiniz. Bunun yanı sırada girişimcilere faizsiz kredi imkanı sağlamakta.Bir çok insanın KOSGEB hakkında merak ettiği diğer konu ise yaş sınırı. KOSGEB bu konuya açıklığını getirdi. KOSGEB başvurusu için her hangi bir yaş sınırı aranmamaktadır. (Dipnot: Annem 2 yıl önce başvuru yaparak KOSGEB belgesi aldı. Bu arada Annem 55 yaşında J ).

KOSGEB Hibe Kredisi Ne Kadar?
KOSGEB’in 2016 yılından önce girişimcilere sunduğu hibe 30 Bin Türk Lirasıydı. Fakat 2016’ın ilk günlerinden sonra mecliste alınan karara göre 30 Bin Türk Lirası hibe ücretini 50 Bin Türk Lirasına çıkardı. Faizsiz krediler ise 2016 yılı öncesinde 70 Bin Türk Lirası iken onda da 30 Bin Türk Lirası bir artış sağlanarak faizsiz krediyi 100 Bin Türk Lirasına çıkarmış oldular. 100 Bin Türk Lirası olan faizsiz KOSGEB kredisinin geri ödemesi ise 2016 öncesinde 24 ay iken 2016’ın ilk aylarından itibaren 30 aya çıkarıldı.

KOSGEB Başvuruları Nasıl?
KOSGEB başvurularını KOSGEB’in sitesi üzerinden takip edebilirsiniz. Her yıl belirli aralıklarla KOSGEB’in kayıtları açılıyor. Ön başvurunun ardından KOSGEB tarafından belirlenen okullarda 9 günlük bir KOSGEB eğitimi alıyorsunuz. Toplamda 70 saatlik eğitimin ardından KOSGEB kredisi alabilecek bir bilgiye sahip oluyorsunuz. Eğitimin sonunda ise yapılan sınavı geçtiğiniz takdirde artık KOSGEB belgesi sizindir. Fakat Hibe ve faizsiz krediden faydalanabilmek için yapmanız gereken bir diğer önemli durum ise Proje hazırlanması. Yapmak istediğiniz işin profesyonel olarak hazırlanmış Projesini KOSGEB’e sunuyorsunuz. Projeniz hazırlığı için internetten örnek Proje taslaklarına bakabilir veya profesyonel proje danışmanlarından yardım alabilirsiniz.

1 yorum

  1. Çok güzel ama önce işini kurşunlar makbuzi bize getirin oda heyetde gcerse vereceyiz zaten ben kursam o param olsa niye size geliyorum para olmadı için siz geliyoruz ben istanbulda batman a geldim market açmak istiyorum param yok

Yorumlar kapatıldı.