Yeni Kredi Kartı Alma

Yeni Kredi Kartı Alma

18 yaşınızı doldurur doldurmaz, ilk almak isteyeceğiniz seçenekler arasında kredi kartları yer almaktadır. Bazen 18 yaşına gelmeden bile  ebeveynler tarafından çocuklarına ek kart olarak kredi kartı verilir ama  yasal olarak 18 yaşına ulaşan kişinin kredi kartı başvurusu yapma hakkı vardır. Yani 18 yaşına gelmeden bireysel olarak yeni kredi kartı başvurusu yapma imkanınız yoktur. Biz de bu yazımızda sizlere bu yeni kredi kartı alma işlemlerini nasıl gerçekleştireceğinizi, hangi aşamalarda hangi evrakların gerekleri olduğunu, kart başvurusunu ayrıntılı göstereceğiz. İşlemler gerçekleştikten sonra bankaların yapacağı araştırmalar sonucunda da kredi kartına sahip olup olmayacağınız karar verilir ve kredi kartı yanıtınız gelir. Yeni kredi kartı talebiniz ya kabul edilir ya da reddedilir.

Kredi Kartı Başvurusundaki Şartlar Nelerdir?

Alışveriş konusunda birçok faydası bulunan yeni kredi kartı başvurusu sırasında bazı şartların sağlanması gerekmektedir. Bunların en başında ise limit kontrolü gelir. Düzenlenen kanuna göre bir kişinin toplam kredi kartı limiti, gelirinin 4 katı olabilir. Bunun üstüne çıkılamaz. Bu yüzden başvuru yaparken limitinizi kontrol ederek boşluğunuz hakkında fikir sahibi olmalısınız. Eğer yeterli düzeyde kredi kartı limiti boşluğunuz varsa o kadarlık talepte bulunabilirsiniz. Basit bir örnek verecek olursak; 1.000 TL aylık gelirinize, 4.000 TL limitli toplam kredi kartınız olabilir.

Sicili Bozuk Olanlara Kredi Kartı

Bu yeni kredi kartlarında sicili bozuk olanlara da kart verilmeye başlandı. Bu kartların limitleri düşük olsa da ihtiyaç sahiplerine büyük fayda sağlamaktadır. Yüksek limitli Kredi kartı başvurusunda son olarak önemli olan ise kredi notudur. Yani bankalarda olan finansal karneniz, geçmiş performansınız önem taşır. Banka kredi notu nedir, nasıl ve neye göre hesaplanır bilmeniz gereklidir. Kredi notu; bankalardan yararlanmak istediğiniz hizmetler doğrultusunda, sizin gelecekte nasıl bir davranış sergileyeceğinizi gösterir. Yani borçları ödeme konusunda sıkıntı yaşar mısınız, banka ile sıkıntıya düşer misiniz gibi noktalarda bilgi verir. Bu yüzden bankaların hizmetlerinden faydalanmak istediğinizde, ilk olarak baktıkları seçenekler arasında kredi skoru da yer alır.

Kredi Kartı Başvurusunda İnternet Kolaylığı

Kredi kartı başvurusu oldukça kolay yapılabilen bir hizmet talebidir. Şubeden, telefondan ya da internet üzerinden talebinizi gerçekleştirir ve kredi kartı için gerekli durumları sağlarsınız. Bu konuda da önemli olan geri ödeyebilme potansiyeli, limit ve yaştır. Bu üçünü sağladıktan sonra kredi skorunuz da uygunsa kartınız büyük ölçüde onaylanır. Onaylandıktan sonra verdiğiniz iletişim bilgileri kanalıyla size ulaşılır ve 10 – 15 gün içerisinde kartınız size iletilir. Sonra da kartınıza belirlediğiniz şifre ile alışverişlerinizde kullanmaya başlayabilirsiniz.