Yeni Kredilerde Dosya Masrafı

Yeni Kredilerde Dosya Masrafı

Kredi çekenlerin en çok müzdarip olduğu durumlardan birisidir aslında Yeni Kredilerde Dosyta Masrafı. Kredinin faizlerinin çektiğiniz paranın üzerine yetmezmiş gibi birde çektiğiniz kredi tutarının dosya masraflarının çıkması elinize geçen paranın maliyetini düşürmektedir. 1 ay öncesinde çektiğim 5 bin Türk Lirasının 400 TL’si dosya masrafı olarak banka tarafından kesilmişti. Ve birazdan size bu yazımda bahsedeceğim şeyleri deneyerek paramı geri almayı başardım.

Kredi Dosya Masrafı Alma

2014 yılında çıkan ve hala yürürlükte olan yasaya göre çektiğiniz kredinin dosya masraflarını belgelemeniz dahilinde paranızı tekrar geri iade alabilirsiniz. Fakat burada önemli olan bir konu var. Kredi çektiğinizde ödemesini yaptığınız tüm masraflar kredi dosya masrafları kategorisinde yer almamaktadır. Buna dikkat etmeniz gerekmektedir. Genel olarak dosya masraf denildiğinde bilmeniz gereken şey; Yeni Kredilerde Dosya Masrafı adı altında ödeme yaptığınızda karşılığında ne tür bir hizmet aldığınızı bilmeden yaptığınız ödeme tutarlarını geri alma hakkına sahipsinizdir.

Kredi Dosya Masrafı Bilirkişi Raporu

Kredinizi çektiğinizde oluşan Yeni Kredilerde Dosya Masrafı bilir kişiler tarafından bazı ana başlıklar altında sizin kolaylığınız için toplanmıştır. Bende bu başlıkları sizlerle paylaşarak hangi ödemelerinizi bankadan geri alacağınıza dair bilgilendirme yapacağım sizlere. Dosya masraf genelinde ne hangi hizmetlere para ödediğinize dikkat etmelisiniz. Hayat sigortası ücreti, erken kapatma cezası ödemeleri, ipotek tesis ücretleri ve ekspertiz ücretlerinin yanı sıra yapmış olduğunuz ödemeleri geri alabilirsiniz. Biraz önce bahsettiğim ödemelerin geri dönüşlerinin sağlanarak paranızın iade edilmesi mümkün değildir. Bunlar dışında bir ödeme yapmış iseniz bunları belgelendirmeniz gerekmektedir.

Kredi Dosya Masrafı Belgesi

Kredi çektiğiniz bankanın size vereceği Yeni Kredilerde Dosya Masrafı dekontları dosya masraflarının belgeleri olarak nitelendirilmektedir. Eğer kredi sonrasında dekontunuzu kaybetmiş iseniz kredi çektiğiniz bankaya başvuruda bulunarak tekrar size çektiğiniz kredinin dosya masrafları dekontlarını vermeleri zorunludur. Bazı bankalar dekontları tekrar talep ettiğinizde sizden bir ücret talep edecektir. Fakat bu ücreti vermekten çekinmeyin. Çünkü dosya masrafının ödemesinde bu ücretinde geri ödenmesi sizlere sağlanacaktır.  Bu belgeleri bir avukat ile hukuki bir işleme tabi tutmanız ise zorunludur. Dosya masraflarının hukuki işlem sürecinde belgelendirilmez ise dosya masrafının iadesini geri alamazsınız. Bu arada dosya masrafının belgesi olan dekontun ıslak imzalı olması zorunlu değildir. Fotokopi ya da web sitesinden ekran görüntüsü dahi olabilir.

Dosya Masrafı Banka Dilekçesi

Birazdan size örnek olarak yazacağım dilekçede ilgili alanlara kendinize göre doldurmanız yeterli olacaktır.

………BANKASI………………………. ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜNE

………… nolu müşterinizim. Şubenizden ……………… tarihinde ………………   ay vadeli olarak………… faiz oranı üzerinden………….. TL ……………. Kredisi kullandım ve …………..ay ödeme yaptım.

İlgili krediyi kullanırken dosya masrafı adı altında tarafımdan eke makbuzunu sundugum ………… TL kesinti yapılmıştır. Kesinlen bu tutarın, 4077 sayılı Tüketici Koruma Kanunu’na göre haksız şart sayıldığından tutarın tarafıma iade edilmesini talep ediyorum.

Tarih:
Adres:
Ad:
Soyad:
İmza:

1 yorum

Yorumlar kapatıldı.